Google Pixel Test
by Mobilni Magazin ·
Zaboravite na Nexus, stigao je Pixel – zvanično prvi mobilni telefon kompanije Google, sa velikim slovom G na logotipu. Iako se fizički proizvodi u HTC-ovim fabrikama, ovaj uređaj je Google konstruisao i razvio od početka do kraja i tako konačno postao brend koji proizvodi i mobilni hardver, a ne samo softver. Za razliku od dosadašnje Nexus linije telefona koji su predstavljali idealan odnos uloženo-dobijeno, Google Pixel cilja na sam vrh, kako po specifikacijama i performansama, tako i po ceni. Na njegovom nišanu nalaze se Samsung Galaxy S7 i Apple iPhone 7, a u ovom testu otkrivamo da li je Google prvenac uspeo da ih dostigne i prestigne.
- Najnoviji i najjači hardver
- Čisti Android 7.1 Nougat sa novim funkcijama
- Odličan displej i kamera
- Prosečan dizajn
- Bez podrške za microSD kartice i bežično punjenje
- Osetljiv na vodu i prašinu
DIZAJN
Bez kompromisa po pitanju izgleda i kvaliteta materijala, Google Pixel ima kućište od aluminijuma sa staklenim umetkom koji zauzima polovinu zadnjeg panela. Izrada je besprekorna i Pixel ostavlja utisak izdržljivog uređaja, a iako nije izričito navedeno, stakleni deo zadnjeg panela trebalo bi da poboljša prijem signala i prenosa podataka.
I dok možda ima funkciju, stakleni umetak, kao i uostalom celokupni telefon, deluje kao da je nastao bez dizajnerskog koncepta. Nama se izgled ne dopada, što je naravno subjetkivno mišljenje, ali posmatrajući konkurenciju, Google Pixel u najbolju ruku izgleda štreberski i nekako industrijski. Kao da dizajneri-umetnici nisu bili uključeni u razvoj. Prednji panel nema nikakvih detalja, osim (previše) plastike ispod i iznad displeja. Metalni ram koji uokviruje telefon deluje masivno i oštro je zasečen da bi se ulio u prednji, odnosno zadnji panel. Podseća nas na rešenje koje nam se dopalo na HTC10, pa su možda Google i tajvanci ipak sarađivali u nekim oblastima. Zadnja strana je podeljena na dva dela. Gornji deo je izrađen od stakla i u njemu se nalazi okrugli senzor za očitavanje otiska prsta. Pozicija je gotovo idealna, jer tokom korišćenja i uzimanja telefona prst tačno naleže na čitač. Druga, donja polovina napravljena je od aluminijuma koji izgleda dobro u svakoj boji, a tu je i maleni Google logo.
Iako se ni Apple ni Samsung sa novim modelima nisu pretrgli sa dizajnom, njihovi flagship uređaji ipak izgledaju bolje od Google Pixel-a. Jednostavno, nekako je bezličan, ima sve elemente luksuznog i skupog uređaja, ali oni prosto nisu „poređani“ kako treba. Ako baš želite nekako da se istaknete i razbijete monoton dizajn, Dizajn je pomalo dosadan, a Pixel nije ni vodo-otporan,
za razliku od konkurencijetu je Really Blue varijanta kućišta u nestvano plavoj boji. Čak ni u ovoj verziji, Pixel nije lep, ali je makar zanimljiv i privlači pažnju.
KAKO RADI
HARDVER
Pojedini proizvođači telefona negodovali su zbog glasina da Qualcomm i Google sarađuju na razvoju Snapdragon 821 čipseta kako bi bio što bolje optimizovan za čisti Android Nugat. Iako shvatamo njihovu zabrinutost, mi ćemo da uživamo u zaista fantastičnoj brzini i stabilnosti koji novi hardver donosi. Sve prosto leti i ovo je najbrži Android uređaj koji smo do sada koristili. Koliko je Pixel brz i moćan shvatićete ako ga koristite neko vreme, a onda se vratite na vaš stari telefon. Čak i ako je to Samsung Galaxy S7, osetićete razliku u korist Google flagshipa. Brzina i moć novog hardvera sa podrškom četiri gigabajta RAM memorije ne osećaju se samo u sistemskim Android i Google aplikacijama, već i u najzahtevnijim 3D igrama i softveru drugih proizvođača. Šta više, Google Pixel možda i najbolje pokazuje koliko je moćan u igricama i grafički zahtevnim aplikacijama jer baš u grafičkim benchmark testovima pokazuje najbolje rezultate pa je odličan izbor za sve Android gejmere.Novi Snapdragon 821 čipset je odlično uklopljen sa Andorid Nugat-om
Pored 4GB RAM-a, osnovna verzija Google Pixel-a raspolaže i sa 32GB interne memorije, a na raspolaganju je još samo verzija sa čak 128GB. Veliki raspon između dve opcije i ne bi bio toliki problem da Pixel, kao i svi ostali Android top modeli, može da primi microSD kartice, ali nažalost ne može. Razlozi nisu hardverski, s obzirom da Pixel nije ni vodootporan, ni posebno tanak, već Google želi da korisnici sve više koriste njihov on-line sistem za skladištenje Google Drive.
Baterija od 2.770 mAh može da izdrži ceo dan korišćenja, čak i onog intenzivnog, i da na kraju dana ostane desetak odsto rezerve. Puni se preko USB-C porta i za tridesetak minuta na punjaču koji se dobija u kutiji može da dođe do 50% kapaciteta što je skroz dobar rezultat. Nažalost (ponovo), nije podržano bežično punjenje, što je potpuno neshvatljivo s obzirom da se radi o Android telefonu i da ga svi konkurenti podržavaju.Nema bežičnog punjenja, ni podrške za microSD kartice. Zašto ?!
SOFTVER
Verovali ili ne, prvi telefon sa Android 7.0 Nougat operativnim sistemom je LG V20, a Google Pixel je doduše prvi dobio verziju 7.1 Nougat. Upravo je čist operativni sistem, bez dodataka i izmena, optimizovan za hardver proizvođača najvažniji adut ovog uređaja. Novi operativni sistem u ovako čistom obliku za sada je dostupan isključivo na Pixel telefonima.
Čuveni App drawer, tačnije ekrani sa ikonicama svih instaliranih aplikacija više nemaju svoje dugme na Home panelu već im se može pristupiti povlačenjem sa dna displeja, kao da izvlačite fioku (eng. drawer).
Odgovarajući na odlični 3D Touch iz Apple-a, Google je razvio prilično pametno i jednostavno rešenje. Dužim držanjem prsta na nekoj ikonici izlaze dodatne opcije vezane za tu aplikaciju, pa nema potrebe da bilo šta jače pritiskate, a nema ni komplikovanih senzora ispod displeja. Dovoljno je samo da zadržite prst na recimo ikonici kamere pa da se pojave opcije za slikanje selfija ili aktiviranje glavne kamere, ili držite Google Maps, a pojave se opcije Work i Home, za navigaciju do kuće ili do posla. Korisno, a opet jednostavno rešenje.App Drawer više nije ikonica, nego se poziva prevlačenjem sa dna ekrana
Nažalost, Google je odlučio da izbaci mogućnost personifikacije interfejsa uz pomoć tema, jer kako kažu, pojedina rešenja dizajnera su previše usporavala sistem. Umesto toga, korisnik može da skida teme sa „Wallpapers“ aplikacije, odakle može da odabere čak i Live Earth pozadine koje se osvežavaju svakim otključavanjem telefona što izgleda strava! Osim toga, tu su i polu-3D fotografije gradova ili pejzaža koje se pomeraju kako okrećete telefon i prevlačite prstom po ekranu.
Nema više ni linije za pretragu (eng. Search bar), a umesto nje u gornjem levom uglu nalazi se mali tab sa slovom G. Taj jezičak se aktivira povlačenjem na desno, a može da bude prečica ka liniji za pretragu, ili GoogleNow panelu, koji zauzima ceo displej. Preko puta G jezička, nalazi se trenutna temperatura i tačan datum. Iznenađuje da se ceo ovaj „set“, da tako nazovemo G Tab i temperaturu sa datumom, ne može pomerati niti isključiti. Stoji tu gde jeste i ne mrda. Možda namerno, možda slučajno, ali ovo bi moglo da se reši narednim update-om softvera.
Iako Samsung i pojedini proizvođači u okviru svojih interfejsa nude opciju deljenja ekrana na dva dela (eng. Split-screen ili Split-Window), fabrički Android je dobio ovu funkciju tek sada. Pravi multi-tasking sa dve različite aplikacije koje istovremeno rade na jednom displeju. Nova opcija je i „Screen pinning“, što bi grubo mogli da prevedemo kao „zakucavanje ekrana“. Kada je aktivna, ova funkcija ne dozvoljava izlazak iz aplikacije koja je trenutno aktivna, bilo kliktanjem na back dugme ili prelaskom u neku drugu aplikaciju. Umesto toga, može se podesiti da izlazak iz aktivnog programa bude dugi pritisak na Back dugme ili čak preko ukucavanja šifre. Ako se pitate čemu ovo služi, verovatno niste roditelj, jer ako pustite detetu igricu ne želite da on kada mu igra dosadi pritisne back i nastavi da vršlja po telefonu. Na ovaj način upravo to sprečavate tako što ne dozvoljavate da se izađe iz igrice ili aplikacije koju ste mu pustili.Screen pinning je opcija koja će se posebno dopasti roditeljima
Međutim, opcija koja verovatno privlači najviše pažnje na novom uređaju je Google Assistant, novi sistem za glasovne komande. Možda nema simpatično ime kao Siri ili kao Cortana, odmah ćemo reći da je ovo najbolji Voice command softver sa kojim smo se susreli. Pre svega, Google Assistant nudi ubedljivo najbolje prepoznavanje glasa. Čak i ako govorite „Tarzan“ engleskim jezikom, ili se nalazite na relativno bučnom mestu poput restorana ili kafića, softver će prepoznati vaš glas i šta želite da uraditi.
Osim toga, Google Assistant je na korak od toga da bude sagovornik, jer razume čak i kompleksne sintakse koje se u okviru samog govora ne čuju, ali se podrazumevaju. Recimo da tražite ko sada glumi Betmena, asistent će pronaći da je to glumac Ben Aflek. Dovoljno je da kažete „pokaži mi još njegovih slika“, i Google Assistant će shvatiti da se radi o čuvenom glumcu i pronaći njegove slike. Osim što pretražuje internet i pristupa podacima na telefonu, Google-ov sistem može i da izračuna koliko će vam vremena trebati do kuće sa aktuelne lokacije, ili kakva će temperatura biti sutra na vašem putu. Razumevanje jezika kojim mu se obraćate je fantastično, a integracija sa Google pretraživačem i aplikacijama mu otvara stvarno neverovatne mogućnosti. Za sada je ograničen na engleski jezik, ali kao što rekosmo, toliko dobro prepoznaje glas da čak i oni koji malo lošije izgovaraju obavezno ovo treba da probaju.Google Assistant je pomalo zastrašujuć koliko liči na veštačku inteligenciju
EKRAN
Displej od pet inča je prava mera za mobilne telefone, a Google Pixel može da se pohvali Samsungovom AMOLED matricom u fullHD rezoluciji. Dakle, kvalitet prikaza boja je fenomenalan, ali smo ipak mislili da će prvi Google top model dobiti displej u QHD rezoluciji. To se nije desilo, a da budemo iskreni, razlike na ovoj dijagonali i nema toliko pa je ovo svakako odličan ekran. Jedino što bi voleli je da bude malo svetliji, ali očigledno se radi o generaciju ili dve starom panelu iz Samsunga, pa Pixel ipak zaostaje za Galaxy S7 serijom. Iako se možda ne primećuje toliko, displej je zaštićen 2.5D Gorilla Glass staklom četvrte generacije koje se nežno uliva u kućište.Displej koristi AMOLED matricu koja pruža odličan kvalitet prikaza
KAMERA
Svi Google telefoni do sada kuburili su sa kamerama koje su u najboljem slučaju bile osrednje, ali ovoga puta ekipa iz američke kompanije debelo je zagrejala stolicu. To se možda ne bi reklo odmah jer novi Pixel koristi manje-više stari hardver kada je u pitanju kamera. Sony IMX377 senzor već smo videli na Nexus-ima 5X i 6P, ali ovoga puta dolazi sa unapređenjima. Tu pre svega mislimo na hardverska rešenja poput Phase Detection i laserskog auto-fokusa, ali i softverska unapređenja poput detaljno prerađenog HDR+ moda.
Kvalitet fotografija je jednostavno rečeno odličan, u klasi sa najboljim kamerama na mobilnim telefonima današnjice, a tu mislimo na iPhone 7 Plus i Samsung Galaxy S7. Kada ima dovoljno svetlosti, fotografije su oštre, bogate detaljima, sa lepim i intenzivnim bojama. Softver za postprocesuiranje je odličan i pravi gotovo umetničke slike poigravanjem sa prelivima, osvetljenjem i slično. Sve u granicama normale naravno, ali senke, odsjaji i igre boja deluju zaista prelepo na fotografijama. Da li je to jesen ili HDR+ mod koji napokon radi kako treba? Kako god bilo fotografije napolju, po sunčanom danu ili u dobro osvetljenim prostorijama su gotovo savršene.
Unapređeni fokus se jasno vidi kroz preciznost i brzinu. Ovo je jedna od najbržih kamera koje smo koristili, nije nam se desilo da fokus pobrljavi, a primena HDR+ mod je daleko brža nego pre i traje svega delić sekunde.
Noćno fotografisanje takođe nije loše, pogotovo ako se uzme u obzir da nema optičke stabilizacije slike. Da, da, Google se odlučio da napravi aparaturu bez malenih motorića koji će kompenzovati treskanje i mini pokrete šake i nogu tokom hodanja jer kažu da je njihova digitalna stabilizacija toliko dobra da OIS nije ni potreban. Moramo da im priznamo da su bili u pravu, barem što se tiče fotografija. Fotografije noću izgledaju sasvim solidno, mada je Galaxy S7 i dalje za nijansu ispred. Konkretno, Pixel i dalje ima previše šuma u određenim situacijama pa tako ponekad nestaju i pojedini detalji. Doduše, ako u sceni ima izvora svetlosti, čak i slabih, slike će biti neuporedivo bolje i detaljnije. Konkretno, ako fotografišete osvetljeni i okićeni centar grada noću, takva fotografija će izgledati daleko bolje nego da recimo slikate drvored u ulici samo sa uličnom rasvetom.
Nedostatak optičke stabilizacije ipak se vidi i oseti kod snimanja video klipova. Da bi nadoknadio treskanje i mikropokrete, softver ne preskače frejmove već pravi neku vrstu vodoravnog ili horizontalnog pokreta koji deluje neprirodno. Što se trčanja ili hodanja i snimanja tiče, ni to nije savršeno, ali daleko bolje od svega što smo do sada videli kod aparata sa digitalnom stabilizacijom. Čak bi se usudili da kažemo da digitalna stabilizacija Zahvaljujući softverskim rešenjima, Pixel ima jednu od
najboljih kamera na telefonimasnimka na Pixelu radi bolje nego optička stabilizacija na Galaxy S7. Da, zaista je tako dobra.
SVE U SVEMU
Google Pixel je fenomenalan telefon, jedan od najboljih, ako ne i najbolji Android uređaj trenutno na tržištu. Kombinacija najjačeg hardvera i pametnih softverskih inovacija čine Pixel istovremeno svežim, zabavnim i funkcionalnim. To naravno, ima i svoju cenu, a Google je svoju postavio tako da direktno parira Apple iPhone-u 7. Trenutno iznosi 649 dolara za osnovnu verziju, pa ide skoro do 900 američkih dolara za model Pixel XL sa 128GB memorije. Dakle, ovo je po svemu top model, i cena neće biti opredeljujući faktor za kupce ovog telefona. Drago nam je zbog toga, jer napokon imamo čist, fabrički Android uklopljen sa odličnim hardverom koji se maltene sklapa na istom mestu, isto kao što Apple sam konstruiše i hardver i operativni sistem. Drugim rečima, uporedni test koji spremamo između Google Pixel-a i Apple iPhone-a biće prilika da se uporede dve filozofije koje se sukobljavaju od nastanka modernih smartfona – zatvoreni iOS i otvoreni Android.
Izvor: Top Mobilni